ALTIN 499,21
DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Parçalı Bulutlu

Sağlık turizmine elit bir dokunuş: Florya Elit İstanbul

13.08.2021
42
A+
A-
Sağlık turizmine elit bir dokunuş: Florya Elit İstanbul

İstanbul’un elit semtlerinden birinde Florya’da semtin şanına yakışır bir tıp merkezi hizmet vermeye başladı. Elit İstanbul tam donanımlı, birçok branşı bünyesinde barındıran son teknolojiyle donatılmış önemli bir sağlık merkezi. Pandemi süresince değerini daha çok anladığımız sağlık kuruluşlarına bir yenisini daha eklenmesi sağlıkta umutlarımızı bir kez daha artırdı. Elit İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener ile hastaneyi, özelliklerini ve verdikleri hizmetleri konuştuk. İçtenlikte sorularımızı cevaplayan Şener’e böyle bir sağlık kuruluşunu sağlık sektörüne kazandırdığı için peşinen teşekkür ediyoruz.

Bize biraz hastaneden bahseder misiniz?

Elit İstanbul 2000 metrekare alana kurulmuş bir sağlık merkezidir. Bu sağlık merkezinde tüm ana branşlarda hizmet vermekle birlikte aynı zaman da medikal estetik, diş, klinik psikoloji, beslenme ve diyet ve aynı zaman da saç ekimi gibi sağlık turizmi hizmeti vermekteyiz. ELİT İSTANBUL 7/24 acil servis ve biyokimya laboratuvarları ile önemli bir sağlık kuruluşudur.

Elit İstanbul hikâyeniz nasıl başladı?

Burayı kurmadan önce birçok hastanede hizmet verdim. Bulunduğum özel kuruluşlarda verilen hizmetleri, yapılan işlemleri, gördüğüm eksiklikleri kendi kuruluşumda daha iyi yapmak için bu özel hastaneyi kurduk. Çünkü hep şöyle bir şeyi söyledim. Çoğu zaman  hastaları ve yapılan yanlış  işlemleri gördükçe ben olsaydım asla böyle yapmazdım diyerek başlattığım bu yolculuğu gerçeğe dönüştürme kararını aldım. Sonrasında daha önemli olan tüm branşlarda her hastalarımızı kendine özel hissettirecek hizmeti sunmak ile bu güzel yolculuğumuz başlamış oldu. 5 yıldır bu rüyamızı gerçekleştirmenin onuru ve gururu içerisindeyiz.

Mesleğinizden dolayı psikolojik sorunlar ve stres yaşıyor musunuz?

Doktorluk asla para için yapılabilecek bir meslek değil. Bizler sabah sekizde işe başlayıp akşam altı denildiğinde tüm sorumluluklarını olduğu yerde bırakıp gidebilen olmadık. Eğer doktorsanız tüm hastalarınızın sorumluluklarını kendinizde taşıyorsunuz. Bu sebeple bizler nereye gidersek gidelim hastalarımızın dertleri,  mutlulukları bizimle geliyor. Dolayısıyla bizde mesai mefhumu olmuyor. Çocuklarınız oluyor, onların büyümesine şahit olamıyorsunuz. İşte bu kısmı psikolojik olarak yıpratıyor bazen bizleri. Çünkü düşünsenize sevdiğinizle yemeğe çıkıyorsunuz birden telefon geliyor ve acil kalkmanız gerekiyor. Hem aile yaşantısı hem de mesleğiniz arasında dengeyi kurabilmek gerçekten çok zor. Velhasıl doktorluk zor zanaat ama bir o kadar da manevi hazzı fazla olan bir meslek. Çünkü insanlara en zor anlarında faydalı olmak harika bir duygu.

Neden Elit İstanbul tercih edilmeli?

Bana Elit İstanbul’u açtıran düşüncenin çalıştığım zamanlardan kalan ben olsam böyle yapmazdım düşüncesiydi. Dolayısıyla Elit İstanbul’daki hekimlerin hepsi başka bir ben… Hepsi benim etik anlayışımla uyan, elit hizmet vermek konusunda duyarlı olan insanların bir araya geldiği bir kurum Elit İstanbul.

Biliyorum ki hastalarımız buraya geldiklerinde tüm hekimlerimizin temel düşüncesi daha fazla para kazanmak değil hastanın daha nasıl iyi bir duruma gelebileceği. Hastalar bir kere geldiklerinde bunu zaten hissediyorlar. Dolayısıyla bizim referans hastalarımız çok fazladır. Hekimlerimizin yanında yardımcı personelimize verilen eğitimler hastaya iyi hizmet odaklı olduğu için güler yüz ve empati kaçınılmaz oluyor. Arabanızı teslim ettiğiniz valeden başlıyor bizim güvenli hizmetimiz… 

Tıp alanındaki gelişmeleri, hastaneniz ne şekilde değerlendiriyor?

Doktorluk olduğu yerde sayan bir meslek değil… Ya da şöyle söyleyeyim olduğunuz yerde saymayı düşünen biriyseniz zaten uzun vadede iyi bir hekim olamıyorsunuz. Velhasıl sürekli gelişen, gelişmeye açık ve akademik kariyeri hala devam eden hekimlerimiz var Elit İstanbul’da. Doktorlarımızın belli aralıklarla yaptığı toplantılar hem her hekimin kendi alanındaki gelişmeleri bir diğer hekime aktarması açısından hem de geliştirmesi açısından harika oluyor. Biz hastanemizde bunu yapıyoruz. Asla her şeyi biliyorum demiyoruz hep öğrenmeye devam ediyoruz. Tıp alanındaki her gelişmeyi koşulsuzca kabul etmiyoruz tabii ki. Mutlaka bunlar üzerinde diğer hekimlerimizle beyin fırtınası yapıyor ve sonrasında kendi kurumumuzda uygulamaya başlıyoruz. Gelişen teknoloji ile beraber gerçekten yararlı olduğunu düşündüğünüz cihazları kurumumuza mutlaka dahil etmeye çalışıyoruz.

Son yılların en büyük problemi de kalp hastalıkları. Anjiyo konusu peki hocam?

Anjiyo ya da anjiyografi, ‘damarın görüntülenmesi’ anlamına geliyor. Koroner anjiyo ise kalbin atardamarlarının incelendiği hareketli film çekimi olarak tanımlanıyor ve bu işlem kateter laboratuvarında yapılıyor. Uygulamada, kol ya da bacaktaki büyük atardamarın birine boru (kanül) yerleştiriyoruz, borunun içinden ince uzun bükülebilir kateterler geçirerek kalbi besleyen küçük atardamarların (koroner damarlar) çıktığı en büyük atardamara (aorta) kadar ilerletildiğini söylüyor. Ardından kateter, koronerlerin aorttan çıkış yerlerine yerleştiriliyor ve koroner arterlere boyalı bir madde veriliyor. Bu işlem, çekilen filmlerde koroner damarların görüntülenmesine ve hangi bölgelerde ne kadar darlık olduğunun tespit edilmesine yardım ediyor. 

Anjiyo tetkik mi tedavi yöntemi mi?


Anjiyografi, hastada koroner arter hastalığı bulunup bulunmadığını en kesin gösteren tetkik yöntemi olarak dikkat çekiyor. Damar sertliği nedeniyle koroner arterlerin hangi bölgesinin ne kadar daraldığı ya da tıkandığı anjiyo ile tespit ediliyor. Anjiyografi sonucuna göre damarda herhangi bir tıkanıklık ya da daralma tespit edilmişse, bunun stentle mi yoksa ameliyatla mı tedavi edilmesi gerektiğine karar veriliyor. Anjiyo, kontrastlı MR anjiyografi, çok kesitli BT (bilgisayarlı tomografi) anjiyografi ve standart veya girişimsel anjiyografi olmak üzere 3’e ayrılıyor.

 Hangi durumlarda yapılır? 


Uzm. Dr. Murat Şener; Doğal gıdalardan uzaklaşılması, bedensel hareketlerin azalması, toplumun daha kilolu hale gelmesi ve genç kızlarda sigara içme oranının artması sonucunda, anjiyografi yapılma gereksiniminin çok daha erken yaşlarda ortaya çıkacağını söylüyor. Önceden 40 yaşını geçen kişilere koruyucu önlemler önerilirken, günümüzde 30 yaşını geçen kişilerin bile kalp hastalıkları riskine karşı uyarıldıkları belirtiliyor.

Hastanenizde kaç personel bulunuyor ve günlük kaç hastaya hizmet veriliyor?

Hastanemizde hekiminden, yardımcı personeline toplam 80 personelle yapıyoruz her şeyi. Bizler doktor olarak başrolde olsak da o kadar görünmez ama olmasalar olmayacak gizli kahramanlarımız var.

Günlük bakılan hasta sayısı özellikle bu pandemi döneminde ciddi anlamda değişkenlik göstermekle beraber aslında ihtimal verdiğimiz kadar düşmedi de diyebiliriz. Pandemi olmadan önce kendimize koyduğumuz hedefler ilk başlangıçta belki günde on hasta iken bir yılda günde yüz hastaya kadar çıktı.

Ama dediğim gibi hastanelerde  günlük bakılan hasta sayısı mevsime göre bile değişen bir durumdur.

Yazları genelde insanların göç mevsimidir dolayısıyla hele de bizim gibi genelde yazları yazdıklarına giden bir kesimin olduğu muhitte ise yeriniz bir miktar düşüş beklemeniz kaçınılmaz oluyor. Hastalarımız sadece Florya’dan olmadığı için hatta yurtdışından ve farklı şehirlerden de birçok hastamız olduğu için bu değişken dönemlerde ciddi bir sıkıntı neyse ki yaşamıyoruz.

Türkiye sağlık turizmi açısından ne gibi avantaj ve dezavantajlara sahip? Elit İstanbul ailesine  yurt dışından da hastalar geliyor mu?

Türk hekimlerinin  aldığı eğitimin yurtdışındaki bir çok tıp eğitimi veren üniversiteden çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Gerçekten Türkiye’deki  hekimler çok iyi. Dolayısıyla sağlık turizmi anlamında ülkemize gelen hasta memnuniyeti açısından bu çok ciddi bir avantaj sağlıyor. Yurtdışından gelen hastaların teşhis ve tedavisinde çok iyi bir aşamada olduğumuzu söyleyebilirim. Bizlere de sağlık turizmi ile gelen hastalarımızın hem estetik anlamında hem farklı cerrahi müdahale gerektiren işlemler anlamında memnuniyetle ülkemizden ayrıldığını söyleyebilirim. Kendi alanımdan örnek verecek olursam kaçınılmaz kalp ameliyatı öngörülen hastaların bir şekilde ismimi duyup buraya geldikten sonra ameliyatsız iyileşe bildiklerini görmeleri bence ülkemize olan güvenlerini çok daha fazla artırıyor diye düşünüyorum.

Ülke olarak aslında çok ciddi bir potansiyelimiz var. Fakat bunun gösterebildiğimiz  kısmı devede kulak kalıyor. Bence bu çok ciddi anlamda dezavantaj.

Elit İstanbul’un sağlık turizmi kapsamında iyileşmelerini sağlayıp yolcu ettiği birçok hastası var. Bu bir gurur kaynağı, mutluluk sebebi.

Saç ekiminden estetiğe kalple ilgili işlemlerden tutun da aklınıza gelebilecek her türlü konuda hastalarımıza hizmet veriyoruz.

Ve beni en çok mutlu eden ne oluyor biliyor musunuz? Sağlık turizmiyle size bir hasta geliyor ve sonra “beni size gelen bir arkadaşım yönlendirdi” diyerek dünyanın bir ucundan geliyor. İşte o zaman diyorsunuz ki iyi ki doktorum.

Hastalara ne gibi kolaylıkların sağlanması gerektiğine inanıyorsunuz? Hem siyasi otorite, hem de hastaneler nezdinde. 

Ülkemizdeki özellikle  özel hastanelerde hastalara konforlu bir hizmet verildiğini  düşünüyorum ve görüyorum da bunu. Özellikle checkup hizmetlerinin yaygınlaştırılmasının halkımızın bu konuda bilinçlendirilmesinin oldukça doğru bir girişim olacağını düşüyorum. Sonuçta erken teşhis kurtarır bu bir gerçek. Tek eksik bu konuda yeterli bilinçlendirme yapılması gerekiyor.

Halkımızın bilinçlendirilmesi ile ilgili görsel, yazılı basın daha farklı kampanyalar arttırılmalı.

İnanın Türkiye’de hastalarımızın aldığı hizmet diğer ülkelere kıyasla üst düzeyde diyebilirim

Tabi bunu kendi hastaneme özelleştirdiğimde zaten hizmetlerimiz hep hasta odaklı olduğu için konfor ve memnuniyet beraberinde geliyor. Örnek aldığınız başka bir sağlık merkezi var mı? Asistanlığımda birçok hastanede çalışma fırsatım oldu. Dolayısıyla bu hastanelerdeki iyi ve kötü tarafları irdeleyebildim. Bu benim için ciddi bir kazanım oldu. İyi olan yerleri kendime örnek alıp  hastanemde uygulamaya geçirirken eleştirdiğim ya da iyi bulmadığım yönleri ise kesinlikle yapmadım. Bu işe idmanlı girdim diyebilirim. Yaşanmışlıkların hepsi öyle ya da böyle bir kazanım oluyor gerçekten Tabi değerlendirebilene…

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.