ALTIN 533,79
DOLAR 9,3295
EURO 10,8506
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Jolly Tur 2021’den umutlu

02.03.2021
250
A+
A-
Jolly Tur 2021’den umutlu

METE VARDAR 2021’E UMUTLA BAKIYOR

Geçtiğimiz seneyi ve pandemi sürecini değerlendiren Jolly Tour Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, 2021 ile ilgili umutlu konuştu. Başarılı turizmci, bu yıl pandemi sorununun azalmasıyla sektörün canlanıcağına olan inancının tam olduğunu söyledi. Mete Vardar, hakkında tüm merak edilenleri GOLDEN PALM Dergisi’ne anlattı.

Okuyucularımıza kısaca kendinizi tanıtmak isterseniz iş, aile, yaşam tarzı neler söylemek istersiniz?

1974 yılında İstanbul’da doğdum. Lise öğrenimimi  turizm ve otelcilik lisesinde tamamladım. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Turizm bölümünü bitirdim.

Çalışma hayatıma  15 yaşında lisede öğrenciyken  aile şirketimiz olan Jolly Tur’da rehberlik yaparak başladım. Sonraki yıllarda çeşitli otellerin farklı departmanlarında çalıştım. Üniversite yıllarımdan itibaren de şirketimizin tüm departmanlarında görev aldım. 2003 yılında Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı babam Sinan VARDAR’ dan devralıp halen Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı ve Gordion Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimi sürdürüyorum. En büyük tutkum futbol ve Beşiktaş. Bir kızım ve bir oğlum var. İş dışındaki bütün zamanımı ailemle birlikte geçiyorum.

Jolly Tur, Türkiye’nin en önemli tur şirketlerinden bir tanesi. Şirketinizin kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Jolly Tur 1987 yılında babam Sinan Vardar tarafından Harbiye’de Başaran Apartmanında kuruldu. İlk günlerde Harbiye’de yaklaşık 4-5 kişilik çalışma ekibi ile kurulan Jolly Tur bu gün 1.000’in üzerinde çalışma arkadaşı ile yoluna devam eden bir şirket konumuna geldi.

Sinan ve Tülin Vardar’ın  sizin için anlamları ve ifadelerini anlatır mısınız?

Tabii ki herkesin ve her  ailenin özelinde anne -baba çok önemlidir. Bizim için de fazlasıyla öyle. Bugün de olduğu gibi annem ve babam hayatımın tüm dönemlerinde hep  yanımda durdular ve aynı zamanda en iyi arkadaşlarım oldular. Biz günde on defa telefonla konuşmadığımız zaman  kendimizde eksiklik hisseden bir aile yapısına sahibiz. Birbirimize sadık, birlikte hareket eden, birbirine son derece saygı ve sevgi çerçevesinde yaşayan bir aileyiz. Annemin ve babamın hayatımdaki değerini, onlara duyduğum sevgiyi kelimelerle ifade edebilmem çok mümkün değil, benim için çok özeller.

Siz bugün online olarak tatil satın almak isteneniz nelere dikkat edersiniz?

Türkiye’de online satış çok ciddi oranda artıyor ve yoğun talep görüyor. Bizim Jolly olarak bu konudaki en büyük avantajımız senelerdir misafirlerimizle çok güzel ve doğru ilişkiler içerisinde bulunmamız.  Bugün üç jenerasyon boyunca  bizimle seyahat eden aileler var. Babaları, çocukları torunları hala bizimle seyahat ediyor. Bunun yanı sıra tüm seyahat ve tatil planlarını çok uzun yıllardır bizimle yapmayı tercih eden çok sayıda misafirimiz var. Sürekli olarak tekrar  tercih ediliyor olmamız Türkiye’de sadece turizm sektöründe değil tüm sektörler içinde en başarılı markalardan biri olduğumuzun belirgin bir göstergesidir. Marka güvenilirliğimiz çok ön planda olduğu için call center, acenta ve satış ofislerimizin dışında online satış kanalımızda da dünyada görülen hızlı büyümenin çok daha fazlasını  görüyoruz. Online satış kanallarında teknolojinin hızı, aldığınız bilgilerin doğruluğu, ürün çeşitliliğinin önemi ve  satın almanın ilk başından en sonuna kadar teknolojinin vermiş olduğu güven duygusu en önemli kriterleri oluşturuyor. Bu anlamda  jollytur.com çok büyük özveri ve titizlikle hazırlanmış yoğun talep alan online bir satış kanalı haline geldi. Ben de bugün online tatil satın almak istediğimde anlattığım kriterleri dikkat alarak hareket ederim.

Aileniz ile bir tatil köyü, otel gibi bir yerde tatil yapacak olsanız otele girdiğiniz zaman ilk dikkatinizi çeken ayrıntı nedir?

İşim gereği yılda yaklaşık 150 / 200 tane otel gezen bir insanım. Ailemle birlikte tatil yaparken de konakladığım tesisi turizm sektörünün seyahat acentesi bakış açısıyla analiz ediyorum. Empati duygumu ön planda tutarak ailemle yaptığım tatilde yaşadığım olumlu ya da olumsuz gözlemlerimi misafirlerimiz açısından da değerlendiriyorum. Ailemin mutlu olmasını, rahat etmesini ve keyifli zaman geçirmesini önemsediğim kadar, misafirlerimize sunduğumuz hizmetin de aynı değerleri taşımasını önemsiyorum. Bu yüzden de iş seyahatlerimle normal tatil amaçlı seyahatlerim genellikle birbirine karışıyor. Tesise girer girmez personelin güler yüzü ve güzel enerjisi, hijyenik olması, rahat ve huzurlu zaman geçirilebilecek alanlarının olması dikkate aldığım kriterlerin başında geliyor.

Hiç Çadır Kampı yaptınız mı?

Çok küçük yaşlarda (6 – 7 yaşlarımda)  Bodrum’da annem ve babamla birlikte bir çadır kampı yapmıştık. O dönemlerde çadır kampı epey popülerdi. Sonrasında da yapmayı  hep hayal etmişimdir. Jolly olarak bu anlamda da programlar yapıyoruz. Özellikle babalar çocukları, babalar oğulları gibi kamplar organize ediyoruz. Geçmiş senelerde çok da talep aldık ilk fırsatta kendi çocuklarımla beraber bir çadır kampı planlamanın çok keyifli olacağını düşünüyorum.vDünyayı etkileyen salgından en çok etkilenen sektörlerin başında turizm gelmektedir.

2020’de siz bu süreci nasıl geçirdiniz?

Salgından en çok etkilenen sektör diyebiliriz. Bununla ilgili son bir yıldır sadece kendi şirketim adına değil bir turizmci olarak tüm meslektaşlarım adına da bazı şeyleri ifade etmeye çalıştım. 11 Mart’ta salgının Türkiye’de de tespit edilmesi ile birlikte o güne kadar satış yaptığımız tüm rezervasyonlarımızın iptali ile ilgili misafirlerimizden talepler almaya başladık. O güne kadar yapılmış satışın %93 ü iptal ve değişiklik talebi ile geldi. Daha sonra 1 Haziran itibari ile tekrar oteller açılmaya başladı. 26 / 27 Haziran’da bir yıl önceki satışları yakalamaya başladık. Özellikle Temmuz ayı iç pazar açısından çok iyi geçti. Ağustos ayında da bildiğiniz gibi yurt dışından gelen uçaklarla beraber hem Türk misafiri hem de yurt dışından gelen taleplerle  açık olan otellerin belirli kapasitede dolduğunu gördük. Eylül, Ekim ayları da gayet iyi geçti ama salgın daha sonra tekrar devam etti. Bu anlamda misafirlerimiz alınan önlemleri çok önemsedi. Bu yıl 6 Kasım’da erken rezervasyon kampanyamızı başlattık. Bu kampanyada geçen sene misafirlerimiz 100 tl’lik bir rezervasyonda 100 lirayı taksitle öderken bugün 100 liranın 25 tl sini ödeyip geri kalanını seyahate 3 gün kala gitmeden tamamlayabileceği özel bir kampanya oluşturduk. Yurt dışı turlarda daha da özel bir kampanyamız var. Bugün satın alıp hiç ödeme yapmadan, tatile gitmeye 23 gün kala provizyonu çekiyoruz tahsilatı yapmıyoruz. 24 saat kala da misafirimiz ödemeyi tamamlıyor. Böyle bir kolaylık yaptık. Şu anda talepler yoğun umarım sağlık şartlarının düzelmesi ile beraber daha da yoğun olacaktır. Pandemi başladığında marketlere akın edip gıda ihtiyaçlarımızı karşılamak için gösterdiğimiz çabayı  ben eminim ki önümüzdeki Mart ayından itibaren normalleşmeyle birlikte  tatile gitmek için göstereceğiz. Planlamalarımızın  ilk sıralarında seyahat ve tatil yer alacak. Çünkü tatil artık tamamen lüksten çıkıp bir ihtiyaç haline geldi. Bu anlamda biz tüm ürün alımlarımızı misafirlerimizin beğenisine, bütçesine ve yaşayacakları konfora göre organize ettik.

Kış turizm merkezleri kısıtlamalardan muaf tutuldu. Bu durumun turizme yansımaları ne şekilde gerçekleşti?

Aslında muaf tutulmadı. Nasıl ki yaz otellerinde sertifika özelliği varsa aynı özellik kış turizmi için yani kayak turizmi, termal turizm, doğa turizmi için de uygulandı. 10 Ocak tarihine kadar kayak merkezlerinde pistler kapalıydı. Pistlerin açılması ile beraber sosyal mesafe, hijyen tedbirleri ve  güvenlikdonanımı  başta olmak üzere  sertifika özelliklerini yerine getiren oteller  oldukça talep gördü. Daha önceki senelerde yaşanan kış turizminden çok daha yoğun bir taleple karşılaştık. Sömestr tatilini kapsayan  üç hafta boyunca tüm Türkiye’de açık olan otellerin  neredeyse hepsi doldu. Sağlık şartları çok çok önemli. Hepimiz birey olarak başta kendimiz, ailelerimiz, çalışma arkadaşlarımız ve diğer insanlar olmak üzere sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz ama diğer yandan da  hayat devam ediyor. Sürekli dile getirdiğim gibi tatil artık bir lüks değil gerçekten de bir ihtiyaç dönüştü.

2021 – 2022 Sezonundan beklentileriniz nelerdir?

Biraz evvel de bahsettiğim gibi erken rezervasyon kampanyası oldukça yoğun talep gördü. Tabii bilhassa bu yıl ilk olarak yurt içi turlarda erken rezervasyon başladı. Ben bu ay itibari ile yurt içi turlardaki yoğunluğun aynı zamanda Kültür ve Kıbrıs turlarında da görüleceğini düşünüyorum. Nisan ayında da  yurt dışı seyahatlerin talep göreceğini gözlemliyoruz.

Erken rezervasyon sigortası yapıyorsunuz. Bu sigortanın sağladığı güvenceler nelerdir?

Misafirimize yaptığı rezervasyonun % 1 bedeli karşılığında kesintisiz iptal hakkı tanınıyor ve misafirimiz tatile gitmeden 72 saat öncesine kadar hiçbir koşul belirtmeden iptal hakkına sahip oluyor. Bu çok önemli bir güvence. Bu güvencenin arkasında bir de Jolly gibi misafirine önem veren,güvenini kazanan bir şirket olduğu noktada misafirlerimiz de tatil rezervasyonunu yaptırırken hiçbir endişe duymuyor.

Tatilciler seyahat satın alırken ne kadar bilinçli davranıyor?

Özelikle Türk misafirlerimiz son senelerde erken rezervasyon imkânlarının sağladığı gelişmelerle beraber çok bilinçlendi. 2020’de neredeyse 100 yılda bir görünen sıra dışı bir durum yaşandığı için misafirlerimiz çok bilinçlendi. Artık gideceği oteli çok yakından tanıyarak satın alıyor. Bu anlamda, gerek satış ve acentalardaki ekiplerimizden gerekse internetten, gideceği otelle ilgili sertifika şartları da dahil olmak üzere tüm detayları araştırıyor, öğreniyor. Bunun yanında ne yazık ki  geçmiş yıllarda çok fazla örneğini gördüğümüz güven sarsıcı olaylara ek olarak   2020 yılında bu konuda daha net bir takım şeyler de gözlemlendi. Artık tatilini satın aldığı şirketin  güvenini, senelerdir misafire vermiş olduğu değeri de  takip edip satın almasını bu şekilde yapıyor.

Sisteminizde kaç otel bulunmaktadır?

200’e yakını sadece Jolly Tur a özel olmak üzere şehir otelleri de dahil sistemimizde 7.000’in üzerinde otel var.

Jolly Tur olarak müşterilerinize karşı önceliğiniz nedir?

Daha önceki soruları cevaplarken de belirttiğim gibi 34 yıldır misafirlerimize gerçekten de son derece değer veren bir şirketiz. Bizim vesilemiz ile seyahat eden tüm misafirlerimizin sağlıklı, huzurlu, konforlu, sorunsuz bir tatil geçirmeleri için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz. Markamıza karşı oluşan güven duygusundan büyük gurur duyuyoruz. Bu konudan da hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz.

Pandemi döneminden sonra otellerin aldığı tedbirler nelerdir?

Oteller, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın vermiş olduğu 14 ana başlık altında, 171 maddeyi kapsayan güvenli turizm sertifika programı çerçevesinde yoğun tedbirler alıyor. Bu tedbirler misafirin otele giriş anından itibaren gerçekten de çok hassas bir şekilde yönetiliyor. Otel personeli, otelin iç ve dış alanları da dahil olmak üzere hijyen koşulları en üst seviyede  uygulanıyor.

Turizm sektöründe normale dönme ne zaman gerçekleşir?

Türkiye’de bu yıl Mayıs ayı itibariyle normalleşmenin başlayacağı ve özellikle konaklama sektörünün daha da hareketleneceği kanaatindeyim.  Belki 2019 sayılarını yakalayamayabiliriz ama en azından bu sayılara yaklaşacağımızı düşünüyorum. Bunu tüm pazarlar için söylüyorum. Ama yurt içi turlarda 2019 yılını da geçebilecek bir sene olacak gibi gözlemliyorum. Dediğim gibi normalleşme, sağlık şartları ve aşı ile ilgili beklentiler olumlu gelişirse  2022 yılı belki de çok daha önceden rezervasyonlarımızı yaptırmamız gereken bir yıl  olacak gibi görünüyor.

Turizmci olmasaydınız hayalinizde ya da içinizde bir ukde kalan meslek var mıdır?

Çok genç yaşlarımda futbol oynuyordum.14/ 15 yaşlarından itibaren de babamın yanında  turizm mesleğinin içine girdim. Öğrenim hayatımda da Turizm Otelcilik  Lisesi ve İstanbul  Üniversitesi Turizm bölümünde okuyarak mesleğime dair alt yapıyı oluşturdum. O yüzden kafamda bu işin dışında hiçbir iş yoktu.Futbol ve Turizm dışında başka meslekle ilgili bir düşüncem hiçbir zaman olmadı.

METE VARDAR İLE KISA KISA

Hangi takımlısınız?

Tabii ki BEŞİKTAŞ.

Burcunuz nedir?

Akrep burcuyum.

5yıl sonra.

Daha geçen yıl Mart ayına kadar bir sürü düşünce ve planlarımız varken pandemi ile bir anda bambaşka düşünceler noktasına geldik. Bu konu bizi yarınımızla ilgili neyle karşılaşacağımızı bilemez bir duruma getirdi. Hepimiz bir anda ne yapacağımızı bilemez olduk. Şu andaki ilk düşüncemiz sevdiklerimizin sağlığından duyacağımız mutluluk. Kendi sağlığımız, ailemizin sağlığı, sevdiklerimizin sağlığı ile ilgili mutlu haberler almak yanında diğer temennimiz iş hayatımızda da işlerimizin eski, yoğun günlerine geri dönmesi, heyecanlı güzel günlere tekrar kavuşmak. O yüzden çok uzun vadeli planlar yerine daha kısa vadeli planlar yapmak düşüncesindeyim.

Çocuklarınız?

Oğlum Sinan 17 , kızım Ceylan ise  10 yaşında. Her babanın çocuklarına duyduğu hisleri ben de çocuklarıma karşı fazlasıyla besliyorum. Onları çok seviyorum, iyi ki varlar. Böyle bir dönemden geçerken en büyük düşüncemiz onlara istikbalde güzel bir hayat sunabilmek. Tek temennimiz hem eğitim hayatlarında hem eğitim sonrası iş ve sosyal hayatlarında sağlıklarının, başarılarının, mutluluklarının daim olması. Bizler aile olarak elimizden geldiği kadar onların hayatlarına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bizim zamanımızda annelerimizin, babalarımızın ve ailedeki büyüklerin çocuklardaki etkisi % 80 oranındaydı. Bugün ise gerek sosyal medya, gerekse  arkadaş çevresinin etkisi ile bu oran  %50 / % 60 ‘lara düştü diyebilirim. Biz elimizden geldiği kadar onlara hayatı doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyoruz.

Hayattaki en büyük pişmanlığınız?

Hiç pişmanlığım yok hayatımda düşünüp geriye doğru baktığım zaman pişman olduğum bir şey görmüyorum. Keşke dediğim bazı şeyler belki olabilir ama pişman olduğum hiçbir şey yok.

En büyük korkunuz?

Ailemden birine bir şey olacağı düşüncesi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.