ALTIN 2.564,09
DOLAR 33,0525
EURO 36,1156
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33 °C
Parçalı Bulutlu

Demet Sabancı yeni projesi Shopstarwomen’ı anlattı

Demet Sabancı yeni projesi Shopstarwomen’ı anlattı

O, her daim hayata geçirdiği projelerle adından söz ettiren, asla “Tamam” demeyen bir iş insanı… Demet Sabancı Çetindoğan, şimdi de özellikle kadın girişimcilerin yanında, onları yüreklendiren, ayağa kaldıran bir projeyle gündemde… Demet Sabancı Çetindoğan, yeni projesi shopstarwomen.com’u GOLDEN PALM okurlarına anlattı.

Girişimciler için muhteşem bir online satış sitesi açtınız shopstarwomen.com… Bu sosyal oluşumun hikayesini alabilir miyiz?

Shopstarwomen.com’un çıkış noktası, yöredeki üretici kadından global ölçekte marka yaratmış kadınların bir araya geleceği bir platform oluşturmaktır. Bu e-ticaret sitesinde sadece üreten ve/veya girişimci kadınların ürünleri yer almakta olup; nihai amaç kadının emeğini görünür hale getirmek ve ülke ekonomisine katkısının artmasına aracılık etmektedir.

Türkiye’nin dört bir yanından farklı ölçekte kadın üreticileri bir araya getiren bu e-ticaret sitesinde ilk hedef yurt içi pazarda yaygınlaşmayı sağlamak, akabinde kısa süre içerisinde yurtdışındaki pazarlarda Türk kadınını emeğinin görülmesi ve ihracata destek vermektir.

Shopstarwomen.com 8 farklı kategoride ürün sunmaktadır. Bu kategoriler gıda, yöresel ürünler, giyim, kozmetik, aksesuar, ev&yaşam, bebek&çocuk, ayakkabı&çanta’dan oluşmaktadır. 18 Kasım da hayata geçmiştir.

Shopstarwomen çatısı altında hem Türk kadının emeğine değer katacak ve ülke ekonomisine destek olacak, hem de sahip olduğumuz zengin kültürü birbirimiz ve dünya ile paylaşma fırsatı yakalayacağız.

Türkiye’de Kadın girişimciler çok mu sizce? Üreten kadınlara ne tavsiye edersiniz?

Türkiye’de kadın girişimcilerin sayısı erkek girişimcilerin yarısından az olsa da, kadınlar daha iddialı ve çalışkan bence.

Kadınları cesaretlendirmek ve hedeflerine ulaşmak için harekete geçen kadın sayısının artmasına destek vermek en büyük hedeflerimizden olmalı.

Ev, aile ve işteki sorumluluklardan başlayıp çevreden gelen baskı ve önyargılar da eklendiğinde gitgide zorlaşan bir durum söz konusu olsa da bizler kadınların birbirine inanmaları, destek olmaları ve cesaretle devam etmeleri durumunda bu zorlukların bertaraf edilebileceğine ve aşılacağına kuvvetle inanıyorum.

Ne yazık ki, Kadına şiddetin hızla arttığı ülkemizde kadınlara iş imkanı ve kendi ayakları üzerinde durabilecekleri bu siteye giriş için aradınız özellikler neler?

Yurt içi pazarı ile birlikte yurt dışı açılımı da  planlandığımız ve günümüz modern çizgisinde üretilen ürünlerin geniş kitlelerle buluşmasına aracılık edilmek amacındayız. Bir açıdan da kadına destek, ülkeye destek amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Burada tek şartımız, kadın girişimci ya da kadın üretici olmasıdır.

İlerde kurmuş olduğunuz e-ticaret sitesinin shopstarwomen’in starlarını belirleyecek bir ödül töreni olabilir mi?

Kulağa hoş geliyor.İlerleyen yıllarda neden olmasın. Hayatımız bir normale dönsün. Güzel, farklı projelerimiz var. Ödül törenini de ilave edebiliriz.

Shopstarwomen’da şu ana kadar kaç üyeniz var? Yurtdışından da katılan kadınlar var mı?

Shopstarwomen’da üye sayımız çok hızlı yükseliyor. Kasım ayında lansmanı yapılan sitemizde OCAK 2021 itibariyle 35 şehirden 200’ye yakın kadın girişimcinin ürünleri satıştadır. Yurt dışından girişimci ve üretici kadınlarımızda mutlaka olacak. İkinci faz olarak planlıyoruz.

Türkiye’nin girişimci kadınlarını teşvik eden, cesaretlendiren shopstarwomen sitesi ile yeni Demet Sabancı’lar çıkar mı sizce?

Çok teşekkür ederim. Benden daha iyileri çıkacaktır.Ben buna gönülden inanıyorum.

Erkek hegemonyasının hakim olduğu bir dünyada birçok yerli yabancı işlere imza atmaktasınız. Genç girişimci kadınlara başarılı bir iş kadını olmak için ne tavsiyeler verirsiniz?

Bir işe başlarken kendinize rakip olarak gördüğünüz erkeklerden asla çekinmeye gerek yok. Onlardan birçok üstün yönünüz olduğunu unutmayalım.

İş hayatında muhakkak çetrefilli yollardan geçmek zorunda kaldığımız anlar oluyor. Sonuçta iş hayatının ticaret, ticaretin de riskten ibaret olduğunu düşünüyorum. Önemli olan planlama süresini geniş, araştırma ve gözleminizi geniş açılarda tutmak. Bir projenin gerçekleşme aşamasından önceki planlama evresi, çok önemlidir. Başarılı yönetim, risk almak ve o devrede olası ihtimal kriz anları için alternatif projeler üretmektir

Sizin global dünyada ki başarınızın en büyük sırrı nedir?

İşinde ilk olan ve gelişmeye açık olan fikirlere sahip çıkmak. İşinizde markalaşmayı önemli ölçüde bir iş kolu haline getirmek. Cesaretli, yenilikçi ve üretken olmak gerek. Her zaman için dikkatli olmak gerek. Elinize geçen fırsatları avantaja çevirmeyi öğrenmek gerek.

Aslında sırlar değil iş hayatında olması gereken unsurlar desek daha mı doğru olur?

Sizleri hep farklı sektörlerde gördük.Sağlık kuruluşunuz Onkim de gelişmeler ne durumda?

Evet bilindiği üzere, rahmetli babamı kaybetmenin acısıyla Türkiye’de  sağlık konusunda kendimce eksikliğini hissettiğim kök hücre ile ilgili olarak 2006 yılında Onkim Kök Hücre Teknolojileri şirketini kurarak sağlık sektörüne girdik.

Kordon kanı bankacılığı ile işe başladık.Tübitak ve Santez AR-GE projelerinde başarıyla yer aldık. 2014 yılında göbek kordonu bankacılığı, mezenkimal kök hücre ve fibroblast hücre izinlerimizi aldık. Yaklaşık 13 bin tane kordon kanı sakladık. Saklanan kordon kanlarından 26 tanesi nakillerde kullanıldı.

Bağış olarak aldığımız göbek kordonlarından elde ettiğimiz mezenkimal kök hücreleri retina hastalıklarında kullanmak için Sağlık Bakanlığı’ndan izinlerimizde  aldık.

Ankara Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı hocaları ile işbirliği yaptığımız güzel haber şu ki kök hücreleri ilk kez 32 hastada tavuk karası hastalığında kullandık. Başarılı sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlar uluslararası dergide kabul gördü. Elde edilen başarılı sonuçlar sayesinde Mayıs 2020 den itibaren  kök hücreler retina hastalıklarında kullanılmaya başlandı.

2018 yılında yeni bir laboratuvarın inşaatına başladık. ONKİM yeni laboratuvar alanını, Avrupa ve ABD’de aynı kapsamda çalışan diğer enstitülerin yapılandırmasını ve kendi deneyimlerimizi dikkate alarak GMP (İyi üretim uygulamaları) yönetmelikleri kapsamında dizayn ettik.Şu an yeri yerimizde çalışıyoruz. 9 farklı ürün iznini tek bir seferde alarak ürün sayımızı 12’ye çıkarttık. 

Hizmet verdiğimiz ürünlerimiz ise kordon kanı, göbek kordonu kaynaklı mezenkimal kök hücre, kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücre, yağ doku kaynaklı mezenkimal kök hücre, deri biyopsi kaynaklı kök hücre, fibroblast, sünnet derisi bankacılığı, diş pulpası bankacılığı, zenginleştirilmiş yağ kök hücresi, kondrosit, kondromembran, saç folikülü kaynaklı kök hücre… Kök hücrenin önemini bu ve çok önem verdiğim kuruluşumuzdur.

Demet Hanım, T-One Derneği olarak bu sene neler yaptınız?

Türkiye’nin en geleneksel ve muhteşem yemekleri ile Türk mutfağının popülerliğini ve dünya çapında tanınmasını artırmak amacıyla 14 Şubat 2020 tarihinde sevgililer gününde, tam da Pandemi öncesinde gastronomi komitemizin  çabalarıyla, Monte-Carlo Bay Hotel’de PeraPalace Hotel’in yetenekli Executive Şefi Gökay Çakıroğlu ve ekibinin hazırladıkları Türk yemeklerinden oluşan menü ikramı ile Monaco’da Türk gecesi düzenlendi.

Dernek olarak pandemi öncesinde bir çok proje belirlemiştik. Komitemiz “Türk İmza Yemekleri” projesinin tanıtımı amacıyla Londra, Dubai, Berlin, New York ve Amsterdam şehirlerini belirlemişti. 2020 Mayıs ayında Brüksel’de Mozaik Yolu tanıtım etkinliği ve Türk imza yemeklerinden oluşan menü sunumu düzenlenecekti.

Eylül ayında Puglia-İtalya’da hem Sanat komitemizin organize edeceği çağdaş sanat sergisi ve aynı zamanda genç şeflere workshop organizasyonu planlanmıştı. Daha sonra da 8-12 Ekim 2020 de düzenlenecek Terra Madre–Torino’da ki fuara katılıp, burada Türk ürünlerinin tanıtımının yapılması düşünülmekteydi.

Ülkemizde ve Dünyada yaşanan bu olumsuz pandemi süreci maalesef yurtdışına yönelik bu yıl planladığımız projelerimizi gerçekleştirebilmemize olanak vermedi.

T-One Derneği çalışmalarında yeni projeler var mı ajandanızda?

Evet var tabii ki. Bu devreyi hazırlık dönemi olarak değerlendiriyoruz. Yakında bunları açıklayacağız.

Özellikle bu anlattığımız projelerle Türkiye’nin tanıtımına katkı yaparken Turizme de katkı yapıyorsunuz değil mi?

Kesinlikle! Mozaik yolu , sanat, gastronomi , hamam ve ritüelleri komitelerimiz ile birlikte yürüttüğümüz tüm projelerimizde amacımız kültürel mirasımızın korunması ve tanıtılmasıyla ilgili ulusal ve uluslararası çalışmalar yapmak, geleneksel ve çağdaş değerlerimizi koruyarak Türkiye ile dünya ülkeleri arasında köprüler oluşturup ülkemizin geleceğine katkıda bulunmaktır.

Tüm bu çabalar Türkiye’nin kültürü, turizmi ve ekonomisine de katkı sağlayacaktır.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.