Advert
Advert
Ayla Filmi ve Türk - Güney Kore İlişkileri
Evgenia Park

Ayla Filmi ve Türk - Güney Kore İlişkileri

"Türkiye Altın Palmiye Ödülleri kurucusu Nedim Delibaş ve ekibi önderliğinde beşinci yaşını kutlarken Golden Palm Awards olarak yep yeni bir adım attı. Yaklaşık 750 kişinin katıldığı tören yıldızlar geçidi gibiydi adeta. 

Dünyaca ünlü yıldızlar Faydee ve Kate Linn geceye damga vururken ileriki yıllarda olacakların adeta sinyalini verir gibiydi. Türkiye’den katılan çok ünlü isimler ile renklenen gecede Ayla Filminin ödül takdimini yapmam bir Güney Kore’li olarak benim için unutulmaz bir anı olarak hafızamda yer alacak. Yapımcı Mustafa Uslu’nun ödül alırken Antalya’lı Türk annenin felçli Rus çocuk vurgusu ile tam anlamıyla büyük insanlık gösterisiydi.

Ve gelelim Türkiye macerama…

İlk geldiğim zamanlar Türkçe iyi bilmiyordum. Bu yüzden konuşurken zorlandım. İnsanlar bana yardım etmeye çalışıyorlardı. Türkler çok sıcakkanlı insanlar. Bu özelliklerinin yanında aile kültürü, yardımlaşma ve misafirperverlik yönleriyle de Koreliler’e çok benziyor. Korelileri çok seviyorlar, kardeş ülke diyorlar.

Türkiye ile Güney Kore arasındaki siyasi ilişkiler 11 Ağustos 1949 tarihinde başlamıştır. Türkiye’yi Kore Savaşı’na katılması orada yaşamını yitiren Türk askerler Kore halkında derin izler bırakmıştır. Türkiye’nin Kore halkına destek vermesi ikili ilişkilerimize olumlu bir hava getirmiş ve 1957 yılında diplomatik ilişkiler kurulmuştur.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Mayıs 2013'ten beri Serbest Ticaret Anlaşması'nın yürürlükte olduğu iki ülke arasında yaklaşık 5,8 milyar dolarlık ticaret yapıldı. Türkiye, 10 aylık dönemde bu ülkeden 5,4 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirirken, Güney Kore'ye ihracatı 440 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. 

2017 iki ülke arasında "Kültür Yılı" ilan edilerek karşılıklı etkinliklerle kutlandı. 27 Ekim 2017 tarihinde gösterime giren Ayla filmi (Yönetmen: Can Ulkay) 1950’lerin başlarında yapılan Kore Savaşı filmlerinin ardından Türkiye’de sinemanın kamerasını bir kez daha Kore Savaşı’na çevirdiği, Türkiye–Güney Kore ortak yapımı bir film. Kore gazisi Süleyman Astsubay ve Koreli yetim kız Ayla’nın yıllar sonra tekrar buluşmasını konu alan dramatik hikâye, Türkiye ve Güney Kore diplomatik ilişkilerinin 60. yılı anısına çekildi.Ayla filmi, Türkiye’nin Oscar adayı olarak da tanıtıldı. Sonuç olarak Ayla Filmi Türk – Güney Kore ilişkilerine çok büyük katkı sağlamıştır.  Ben buradan emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yonca Evcimik sosyal medyayı salladı
Yonca Evcimik sosyal medyayı salladı
Kendall Jenner banyodan paylaştı
Kendall Jenner banyodan paylaştı