Advert
Advert

Kimliğini arayan kent Mersin

Marka Kent Mersin projesinin kurucusu ve başyazarımız Nedim Delibaş'tan çok çarpıcı bir Mersin yazısı kaleme alındı. İşte o yazı...

Kimliğini arayan kent Mersin
Kimliğini arayan kent Mersin admin

Mersin'in marka gücünü yükseltecek olan doğru pazarlama gücü ?

Dünyadaki şehirlerin markalaşırken bir sembol ile ön plana çıktığını görüyoruz.

Şehir mimarisinin, doğal güzelliklerinin, sanayinin, plajların ve futbolun kentlerin markalaşması yönünden ne kadar etkili olabileceğini çeşitli örnekler üzerinde gördük. 
Gerek doğal güzellikleri, gerekse de kendilerine has özellikleriyle aslında markalaşma potansiyeline sahip güçlü bir Mersin vardır.

Mersin'de mevcut düzeni bir pazar olarak nitelendirecek olursak, kenti de yaratılmak ve geliştirilmek istenen bir marka olarak ele alırsak, pazardaki konumlandırmanın da doğru yapılması gerekir. 
Mersin bir sanayi kentini mi, yoksa bir tarım mı?
 Yada spor kenti mi ?
 Yada sanatçıların yetiştiği bir edebiyat kenti mi ?
 Yada yemekleri ile ünlü bir kent mi ?

Marka yönetiminde de önemli nokta doğru soruları sorabilmektir. Mersin'de üretilen her şey, Mersin'lisanatçı,yazar,siyasetçi,spor adamları markalaşma sürecinde kentte yapılacak etkinliklerle Mersin'in ülke genelinde kimliği ve markalaşması için tarihi bir misyon üstlenecek ve yönlendirici olacaktır. 

Mersin hem tarihi yönden hem doğal güzellikler yönünden pek çok zenginliğe sahiptir. Mersin'i marka kent yapmak için, bu bir avantajdır. Kızkalesi,Kanlı divane, Eshabıkeyf,Cennet Cehennem başta olmak üzere tarihi misyonu olan bu yerler Mersin'in marka yönetimini yaparken profesyonelce yaklaşılması halinde en büyük güçtür.
Doğru ve profesyonelce bir planlama ile Mersin'in hem ulusal hem de uluslararası güçlü bir marka olamaması için herhangi bir engel yoktur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni dizi yeni imaj
Yeni dizi yeni imaj
Oyuna bebek arası
Oyuna bebek arası