Advert
Advert

Yenimahalleliler, ilkyardım eğitimi aldılar

YENİMAHALLE Belediyesi, Herkes İçin Kütüphane (HİK) programı kapsamında Şehit jandarma Astsubay Üstçavuş Mehmet Uygun Kütüphanesi, Yaşar Kemal Kütüphanesi ve Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisleri Okuma Salonu’nda ilkyardım semineri düzenledi.

Yenimahalleliler, ilkyardım eğitimi aldılar
Yenimahalleliler, ilkyardım eğitimi aldılar admin

İlkyardım Eğitmeni Eda Kalkan tarafından verilen seminerde, vatandaşlara hayat kurtarmada püf noktalar ve doğru sanılan yanlışlar anlatıldı.
‘ACİL YARDIM VE İLKYARDIM BİRBİRLERİYLE KARIŞTIRILMAMALIDIR’
Katılımcılara ilk olarak acil yardım ve ilkyardımı birbirine karıştırmamaları gerektiğini söyleyen Kalkan, “Acil yardım, sağlık personeli tarafından acil tedavi ünitelerinde ilaçla yapılan müdahaledir. İlkyardım ise ilkyardım konusunda eğitim almış herkesin olay yerinde bulabildiği malzemeleri kullanarak yaptığı ilaçsız hayat kurtarıcı müdahalelerdir. Bu yüzden acil yardım durumlarında sağlık personeline haber verilmelidir” dedi.
Kalkan, yaralıya ya da hastaya ilkyardımı yapacak kişinin öncelikle kendi can güvenliğini koruması gerektiğini de vurguladı. Kalkan, “İlkyardımcı sakin, kararlı ve pratik olmalı, eldeki olanakları değerlendirmeli, hızlı karar verebilmeli, kendine güveni tam olmalı, insan vücudu ile ilgili temel bilgilere sahip olmalı ve olayın bildirimi için 112’yi arayabilmelidir” diye konuştu.
‘KALP KRİZİNDE ÖKSÜRMEK BİLİNENİN AKSİNE TEHLİKELİDİR’
Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Kalkan, kalp krizi esnasında öksürmek doğru mudur sorusunu da yanıtlayarak, “Halk arasında bilinenin aksine kalp krizi geçiren kişinin öksürmesi ya da öksürtülmesi yanlıştır. Çünkü kalp krizi esnasında kişiyi öksürtmek hastanın hayati riskini arttırır. Daha önemlisi öksürme çabası bir efor gerektirir. Bu yüzden kalp krizi geçiren kişide kalbin yükünü azaltmak gerekirken gereksiz yere öksürmeye zorlamak yangına benzin dökmek gibidir” dedi.

yenimahalle
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alişan, ailesi için serveti elinin tersiyle itti
Alişan, ailesi için serveti elinin tersiyle itti
Alessandra Ambrosio'nun Malibu keyfi
Alessandra Ambrosio'nun Malibu keyfi